Podstawowe informacje nt. gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego

Województwo kujawsko-pomorskie położone jest w północno-centralnej części Polski i zajmuje obszar 17 971,55 km2, co plasuje je na 10 miejscu w kraju pod względem powierzchni. Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. region jest zamieszkiwany przez ponad 2 mln ludzi (również 10 miejsce w Polsce). Jako jedno z dwóch województw w kraju posiada dwie stolice: Bydgoszcz – miasto będące siedzibą urzędu wojewódzkiego oraz Toruń – z siedzibą urzędu marszałkowskiego. Administracyjnie dzieli się na 19 powiatów oraz 4 miasta na prawach powiatu oraz 144 gminy.

W 2022 r. w regionie zarejestrowanych było ponad 219 tys. podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON, co w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców dawało ponad 1000 podmiotów i plasowało województwo na 11 miejscu w kraju. W 2022 r. zarejestrowano 17,1 tys. nowych podmiotów, czyli o 1,9% więcej niż w roku poprzednim. Na 1 tys. podmiotów zarejestrowanych w REGON na koniec 2022 r. przypadało 78 nowych wpisów dokonanych w omawianym roku. Najwięcej podmiotów gospodarczych na koniec 2022 r. działało w sekcjach PKD: G Handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (ponad 45 tys. podmiotów), F Budownictwo (ponad 32 tys. podmiotów), M działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (ponad 18,8 tys. podmiotów) oraz C Przetwórstwo przemysłowe (ponad 18,5 tys. podmiotów). Łącznie podmioty gospodarcze, działające w tych czterech wskazanych sekcjach, stanowiły ponad połowę wszystkich podmiotów gospodarczych funkcjonujących w 2022 r. w regionie kujawsko-pomorskim.

Ponad 60% podmiotów gospodarczych zarejestrowanych było w miastach, przy czym największą koncentracją podmiotów gospodarczych charakteryzowała się centralna część województwa, czyli Bydgoszcz i Toruń oraz otaczające je powiaty. Gminą o największej liczbie podmiotów gospodarczych na 10 tys. mieszkańców była na koniec 2022 r. gmina Osielsko – z liczbą prawie 2000 podmiotów.

Wartość wskaźnika produkcji sprzedanej przemysłu dla województwa kujawsko-pomorskiego na koniec 2021 r. plasuje je na 8 miejscu w Polsce (4,18%; Polska = 100). Dominujące miejsce w tym zakresie zajmuje przemysł: spożywczy, doskonale powiązany z bazą surowcową województwa. W branży tej ulokowały się liczne duże spółki z kapitałem zagranicznym. Należy również docenić wielu mniejszych producentów, którzy umacniają swoją dobrą pozycję na rynku. Dużą rolę w przemyśle regionu odgrywa również przemysł drzewno-papierniczy, elektromaszynowy i chemiczny.

kluczowe sektory gospodarki

Istotne znaczenie dla gospodarki regionu ma również rolnictwo. Powierzchnia użytków rolnych w województwie wynosi 1055,4 tys. ha, z czego niemalże 89% stanowią grunty orne. Województwo kujawsko-pomorskie zajmuje czołowe miejsca w kraju w produkcji żywca rzeźnego, zwłaszcza wieprzowego (w 2022 r. 5 lokata w Polsce) oraz produkcji roślinnej, głównie warzyw gruntowych i buraków cukrowych. Pod względem wielkości zbiorów województwo kujawsko-pomorskie zajmuje odpowiednio 1 i 2 lokatę w kraju. Duży jest również udział naszego województwa w produkcji zbóż, ziemniaków oraz rzepaku i rzepiku. Na potencjał rolnictwa Kujaw i Pomorza wpływa dobra struktura agrarna i wysoka kultura rolna, a regularne wyjazdy szkoleniowe naszych rolników do partnerskich krajów: Danii, Francji, Holandii zapewniają im cenną wymianę doświadczeń.